Rozwiązania Smart City w europejskich miastach

amsterdam

26.04.2016

W dobie coraz dynamiczniej rozwijających się ośrodków miejskich, miasta chcą być inteligentne! Wykorzystanie rozwiązań ICT umożliwia im nie tylko ulepszanie infrastruktury ale także dbałość o wygodę mieszkańców i ochronę środowiska.

Inteligentne miasto, czyli jakie?

Definicji określających czym są inteligentne miasta pojawia się bardzo wiele.

Ośrodek badawczy Massachusetts Institute of Technology MIT, zajmujący się problematyką Smart City, porównuje takie miasto do inteligentnego organizmu, w którym cyfrowe sieci telekomunikacyjne pełnią funkcję nerwów, wszechobecnie występująca inteligencja jest mózgiem, czujniki i znaczniki narządami zmysłów, a oprogramowanie stanowi odpowiednik funkcji poznawczych i wiedzy. Ten rodzaj inteligencji występuję w połączeniu ze wszystkimi systemami miejskimi, a mechaniczne i elektryczne połączenia systemów budynków, transportu, sieci elektrycznych, sprzętów AGD, sieci zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków i systemów bezpieczeństwa nakładają się na siebie i rosną.

W publikacji „Intelligent Cities and Globalisation of Innovation Networks” N. Komninos definiuje smart city jako obszar (niekoniecznie miasto – może nim być także powiat, klaster, gmina) z kreatywną populacją realizującą działania wykorzystujące wiedzę, posiadający efektywnie działające instytucje i procedury w zakresie tworzenia wiedzy, umożliwiające jej nabywanie, adaptację i rozwój; dysponujący rozwiniętą infrastrukturą szerokopasmową, cyfrowymi przestrzeniami, e-usługami i narzędziami online do zarządzania wiedzą oraz wykazujące udokumentowaną zdolność do innowacji, zarządzania i rozwiązywania problemów, które pojawiają się po raz pierwszy.

Głównym założeniem idei Smart City jest więc ułatwienie funkcjonowania w ośrodkach miejskich poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w wielu dziedzinach takich jak m.in. transport, energia czy usługi informacyjno-komunikacyjne. Inteligentne miasto jest prospołeczne, nowoczesne i chroniące zasoby naturalne.

Ciekawe rozwiązania Smart City

W Polsce coraz częściej mówi się o konieczności kreowania inteligentnych miast, które w zrównoważony sposób wykorzystują technologie ułatwiające funkcjonowanie mieszkańcom w przestrzeni miejskiej oraz chroniące środowisko naturalne. W europejskich miastach znajdziemy wiele przykładów, pokazujących jak można to zrobić!

Barcelona

W Barcelonie realizowanych jest obecnie ponad 100 projektów, mających wzmocnić pozycję Smart City i ułatwić życie mieszkańców. Miasto może się poszczycić zakończoną sukcesem rewitalizacją poprzemysłowej dzielnicy Pobloneu, zwaną 22@ district. Aktualnie, kojarzona jest ona z zagłębiem technologicznych firm i laboratoriów oraz optymalnym połączeniem funkcji mieszkaniowych oraz kulturalnych. Znajduje się w niej także City Lab, którego zadaniem jest przekształcanie innowacyjnych pomysłów w programy pilotażowe, mające służyć mieszkańcom Barcelony.

W miesicie dynamicznie rozwijają się także alternatywne formy transportu. Miasto testuje ortogonalne autobusy, system wypożyczania i wymiany rowerów miejskich a także pojazdy elektryczne! Korzystanie z nich ułatwia sieć sensorów i wyświetlaczy dostępności miejsc parkingowych, o których kierowcy informowani są poprzez aplikację na smartfonie.

Na uwagę zasługuje także nowoczesny darmowy system opieki telemedycznej dedykowany mieszkańcom powyżej 75 roku życia. Specjalne urządzenia mobilne bądź zainstalowane w domach, pozwalają na szybki kontakt z dedykowanym telecentrum, świadczącym usługi pielęgnacyjne.

Sztokholm

Stolica Szwecji od wielu lat stawia na współpracę pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i sektorem publicznym. Dzięki temu oraz wyznaczeniu priorytetów jakimi są ochrona środowiska naturalnego, rozwój technologii oraz budowa zrównoważonego społeczeństwa, miasto uznawane jest za jeden z modelowych przykładów Smart City.

Dzięki zainwestowaniu 70 mln Euro w 2007 roku, na szeroką skalę wdrożono w mieście ponad 50 nowych usług cyfrowych, które pozwalają przedsiębiorcom i obywatelem na dostęp 24 godziny na dobę do administracji miasta oraz znacznie obniżają koszty jego funkcjonowania. W 1994 roku w Sztokholmie utworzona została spółka publiczna mająca na celu stworzenie infrastruktury miasta opartej o światłowody. Obecnie, rozwija ona tę ideę i dba o szeroki dostęp do sieci światłowodowej w przestrzeni miejskiej.

Miasto może poszczycić się The Royal Seaport – nowym terenem rozwojowym w tkance miejskiej, które pomieści 12 000 mieszkań i ok. 3 500 różnorodnych przestrzeni biurowych. Przy tak ogromnych powierzchniach  zaplanowano, że w The Royal  Seaport dzięki wykorzystaniu rozwiązań ICT, do 2030 roku poziom CO2 będzie neutralny!

Sztokholm to także miasto, które w oparciu o nowoczesne systemy zbierania danych optymalizuje procedury monitorowania i sterowania ruchem. Pomaga to administracji uzyskać informację o ruchu ulicznym i zapobiegać powstawaniu korków.

Amsterdam

Amsterdam słynie ze smart grid, czyli inteligentnych sieci elektroenergetycznych sterowanych za pomocą systemu mierzącego, monitorującego i optymalizującego przepływy energii z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł. System pozwala nie tylko optymalizować przepływy energii ale także w razie potrzeby szybko zlokalizować usterki. W mieście testowane jest także rozwiązanie domowego zarządzania przepływem energii, oparte na wysyłaniu przez urządzenia domowe informacji o zużywanej energii do osobistego komputera. Użytkownik może wówczas monitorować jej zużycie i automatycznie lub zdalnie wyłączać określone urządzenia.

Aby ograniczyć emisję spalin w mieście, nadbrzeża zostały wyposażone w system gniazd elektrycznych Ship to grid przeznaczonych dla jednostek pływających po kanałach. W ten sposób mogą one, płacąc za energię za pomocą telefonu komórkowego, zrezygnować z korzystania z silników spalinowych. Podobny system wykorzystywany jest w przypadku samochodów o napędzie elektrycznym.

Źródła:

http://inteligentnemiasta.pl/

http://www.fastcoexist.com/3024721/the-10-smartest-cities-in-europe

http://www.smart-cities.eu/

http://www.smart-cities.eu/download/smart_cities_final_report.pdf

 

Fot. www.thesun.co.uk

 

 

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI